Місячні архіви: Жовтень 2023

День української писемності та мови

Українська мова – одна з головних цінностей нашої країни, наша гордість і скарб. Українську мову неодноразово забороняли й намагалися викорінити, а над її носіями вчиняли геноцид. Наша мова пережила все це й зараз визнана однією з найкрасивіших мов у світі. Недарма українську мову називають солов’їною, адже вона багата на епітети та її неймовірне звучання. Безумовно, мова для народу є його скарбницею, живою схованкою людського духу. Рідна мова утворює невидимий зв’язок між усіма поколіннями минулого та майбутнього. Навіть коли українську мову намагалися витіснити, народ завжди зберігав та відстоював право розмовляти рідною мовою. Українські поети, художники, політичні та громадські діячі в усі часи намагалися зберегти та популяризувати рідну мову. З року в рік наша мова збирає все більше справжніх прихильників.

День української писемності та мови – державне свято, яке було започатковано 9 листопада 1997 року Указом президента «Про День української писемності та мови» на підтримку «ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства». Проте з 2023 року у зв’язку з переходом Православної церкви України на новоюліанський календар день пам’яті преподобного Нестора Літописця відзначають 27 жовтня. Тому президент Володимир Зеленський підписав указ №455/2023 про перенесення дати святкування Дня української писемності та мови на 27 жовтня.

Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора Літописця й починається писемна українська мова. Він є автором найдавнішої пам’ятки історіографії та літератури українців – «Повісті минулих літ», яка була завершена близько 1113 року. Цей твір складений на основі сучасних автору подій і архівних літописів, народних переказів та оповідань.

Традиційно в День української писемності та мови всі охочі долучаються до написання Всеукраїнського диктанту. Цьогорічний Радіодиктант національної єдності варто сприймати не як екзаменацію знань, а як всесвітній флешмоб, акцію єднання навколо української мови, коли по всій планеті одночасно українці гуртуються навколо рідного слова й у прямому ефірі пишуть радіодиктант. Також цей захід – можливість згадати шкільні часи та поспілкуватись із громадою. Цьогоріч викладачі кафедри професійної та соціально-гуманітарної освіти Кадол О.М., Ланова І.В., Сулима Т.С. і студенти груп МТ-23-1, ТЕП – 23 активно долучилися до написання радіодиктанту. Хто вдома, хто в стінах Криворізького національного університету. Але всіх нас об’єднало українське Слово, його сила та краса, його незламність, милозвучність і сучасність.

День визволення України від фашистських загарбників

День визволення України від фашистських загарбників – свято, яке відзначається в Україні щорічно 28 жовтня, в день остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України. Свято встановлене відповідно до Указу Президента України Віктора Ющенка від 20 жовтня 2009 р. «…з метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, вшанування героїчного подвигу і жертовності Українського народу у Другій світовій війні…». Враховуючи надважливість історичної пам’яті у вихованні молодого покоління, на занятті з історії України доцентом кафедри професійної та соціально-гуманітарної освіти Олександром Кадолом було проведено виховний захід – тематичне заняття, що присвячено цій темі.  Студенти факультету інформаційних технологій (гр. АКІТР-23) дізналися про основний перебіг подій, про вигнання німецький загарбників з української землі, про темні плями та болючі теми історії, як-то «визволення» чи «вигнання», корюківська трагедія, внесок України та ціна перемоги тощо.

«Тиждень канікул із Криворізьким національним університетом» та кафедрою професійної та соціально-гуманітарної освіти»

Під час осінніх шкільних канікул із 23 по 27 жовтня 2023 р. Криворізький національний університет радо зустрічав усіх бажаючих старшокласників на «Тижні канікул із КНУ». Викладачами кафедри професійної та соціально-гуманітарної освіти в межах Тижня проведено квест: «Сучасний світ цифрових технологій», на який завітали учні

Криворізького ліцею №35 «Імпульс»,

Криворізького ліцею № 113,

Криворізького професійного гірничо-технологічного ліцею. 

Із захопленням учні разом із викладачами досліджували таємниці студентського життя. Розв’язуючи пропоновані поетапні завдання квесту, дізнавалися про наступні кроки цікавої подорожі університетом та факультетом інформаційних технологій. Старшокласники за сценарієм мали змогу розгадати завдання та отримати ключ до наступного етапу мандрівки: побували в актовому залі, в бібліотеці, спортзалі, їдальні, лабораторіях, завітали у гості до проректора з науково-педагогічної та виховної роботи. У Тренінговому центрі кафедри професійної та соціально-гуманітарної освіти за чаєм та солодощами учні грали, спілкувалися, знайомилися з особливостями навчання в університеті, на факультеті інформаційних технологій, зокрема на спеціальності 015 «Професійна освіта (Цифрові технології)». 

Жваво, зацікавлено тривала година подорожі. Найактивніші учні отримали сертифікати та заохочувальні призи.

Чекаємо наступних зустрічей! 

СПРОТИВ  ЗАМІСТЬ  ПЕРЕМОВИН

18 жовтня професором кафедри ПСГО Цимбал Тетяною Володимирівною та аспірантами першого року навчання (усіх спеціальностей) була організована дискусія «Спротив замість перемовин», присвячена осмисленню відповіді українського філософа, директора Інституту філософії НАНУ професора Анатолія Єрмоленка німецькому філософу Юрґену Габермасу з приводу можливості перемовин з російським агресором.

Зауважимо, що рік тому українська філософська спільнота була збурена роздумами відомого німецького філософа Юрґена Габермаса про Україну. Ю. Габермас – один з найвпливовіших мислителів кінця ХХ – початку ХХІ ст., який здійснив комунікативний поворот у практичній філософії та всіляко популяризував цю філософську парадигму. Його ідея нескінченного горизонту комунікації, перемоги кращого аргументу, а не грубої сили, та погляд на комунікацію як основу для етики, давала нові відповіді на болючі запитання. Читати далі

ІНТЕЛІГЕНЦІЯ  VS.  ТОТАЛІТАРНИЙ  РЕЖИМ

ІНТЕЛІГЕНЦІЯ  VS.  ТОТАЛІТАРНИЙ  РЕЖИМ

(до 101 річниці «філософського пароплава»)

17 жовтня кафедрою ПСГО проведено Круглий стіл «Інтелігенція vs.  тоталітарний режим (до 101 річниці «філософського пароплава»)». Доповіді підготували аспіранти першого року навчання КНУ. На зустрічі були присутні студенти гр. ГМБ-22, викладачі кафедри: кандидат юридичних наук, доцент Шурупова К.В., кандидат філософських наук, доцент Моргун О.А., а також доцент кафедри соціально-гуманітарних та загальноправових дисциплін Донецького державного університету внутрішніх справ кандидат філософських наук Ніколенко К.В. і курсанти ДонДУВС, які брали участь у якості доповідачів та у процесі обговорення питань за темою Круглого столу.

Читати далі