Рідна мова

Коли я молюся чужою мовою, вуста мої моляться, та серце спить 

(Біблійна мудрість)

21 лютого світ ушановує Міжнародний день рідної мови, що був проголошений за пропозицією держав-членів ЮНЕСКО і вперше урочисто відсвяткований у Парижі, у штаб-квартирі ЮНЕСКО.  

Цей День має неабияке значення для усієї світової спільноти, оскільки саме він покликаний привернути увагу світової громадськості до збереження і розвитку лінгвістичного розмаїття, зокрема, до мов, що перебувають під загрозою зникнення (а таких за найближчими прогнозами – близько двох тисяч), а також до ролі рідної мови як найважливішого чинника культурної самобутності народу. 

Історія свята досить трагічна. Дату 21 лютого обрано Днем рідної мови через загибель 1952 року п’ятьох студентів, які намагалися домогтися визнання рідної їм бенгальської мови державною на території тодішнього Пакистану. Що ж то за дивний, не матеріальний скарб, за володіння яким ці люди погодилися заплатити найвищу ціну – власне життя?

На жаль, наш народ має не поодинокі випадки, а цілі трагічні історичні паралелі не менш драматичної багатовікової боротьби за право володіти цим безцінним скарбом. Проте, більшість із понівечених людських доль і зламаних вітрилами трагічних обставин тисяч людських життів назавжди залишаться  невідомими світу.  На тернистому шляху до своєї мови не раз за українську історію було під загрозою навіть саме існування національної автентичності українців. Історично мова часто була заручницею інтересів владних кіл, політичною фішкою у міжнаціональних протиріччях, елементом боротьби за території чи сфери впливу. 

І, нарешті, сьогодні ми вшановуємо можливість користуватися безцінними скарбами національної мови, цими святими скрижалями нації, джерелом духовних цінностей та моральної чистоти. Адже мова нерозривно пов’язана зі способом мислення, тобто менталітетом кожної з націй, а, власне, мислення – це і є нація. 

Традиційний для Криворізького національного університету захід на ушанування Міжнародного дня рідної мови буде проведено найближчими днями. Цього року від кафедри професійної та соціально-гуманітарної освіти планується  урок-конференція у форматі онлайн. 

Гладир Я.С., канд.філолог.наук, ст.викл. каф.ПСГО, відповідальна