УШАНУВАННЯ 78-РІЧНИЦІ ВИЗВОЛЕННЯ КРИВОГО РОГУ

УШАНУВАННЯ  78-РІЧНИЦІ ВИЗВОЛЕННЯ КРИВОГО РОГУ:

ст.викл. Кадол О.М.

ст.викл.  Гладир Я.С.

викл. Фасольняк Ю.Ю.

доц. Моргун О.А. 

 

ІСТОРИЧНИЙ ЕКСКУРС

22 лютого все місто відзначає знаменну і незабутню дату –  78-у річницю  визволення міста  Кривого Рогу від нацистських  загарбників.

У цей день ми згадуємо трагічні події Другої світової війни, історію окупації та історію визволення, віддаємо данину поваги тим, хто героїчно боронив нашу землю зі зброєю в руках, ушановуємо пам’ять тих, хто загинув, визволяючи Кривий Ріг від нацистських загарбників. 

Восени 1943-го року водночас із запеклими боями на київському напрямі, розгортався масштабний бій на підступах до Кривого Рогу. Розпочалася відома Нікопольсько-Криворізька операція зі звільнення двох великих промислових регіонів України. Боротьба криворізьких партизанів і підпільників проти фашистів злилася із наступальними діями частин 3-го Українського фронту. Спільними зусиллями вони завдали вирішального удару  по семи ворожих дивізіях, які на той час знаходилися в місті.

Упродовж 31-го місяця окупації фашисти розстріляли 7239 криворожан, 2187 були заслані до концтаборів ворожої Германії. Проте навіть у найважчі часи Кривий Ріг не скорився – у місті діяли 14 підпільних груп та 2 партизанських загони, які постійно здійснювали диверсії, нищили ворожі ешелони з військовою технікою. У результаті проведення Нікопольско-Криворізької операції наше місто було звільнено 22 лютого 1944 року.

Ушануймо разом священну пам’ять про воїнів-визволителів Кривого Рогу та героїв-підпільників, що мужньо діяли у ворожому тилу, адже саме вони подарували вдячним нащадкам мирне небо над рідним містом!

 

На вшанування цієї значущої для нашого міста дати викладачі кафедри профеійної та соціально-гуманітарної освіти провели низку захоплюючих виховних заходів, передусім покликаних ніколи не забувати ці подіїї, нагадувати прийдешнім поколінням про цінність мирного неба над головою. 

І. 18 лютого зі студентами групи КН-21 було проведено виховний захід на тему: «Серпень 1941 року: криворізький вимір війни». Викладач кафедри ПСГО Фасольняк Ю.Ю. ознайомив студентів з історією нашого міста в період радянсько-німецької війни та яким було життя мешканців Кривого Рогу під час окупації. Було наведено приклади реалістичних історій, зокрема щодо оборони міста 253-ї стрілецької дивізії та доля її командира. Особлива увага була приділена темі окупації міста із незвичного ракурсу, а саме очима німецьких солдат і офіцерів. Те, як вони дивилися на наше місто і мешканців через об’єктив фотоапарату. Розповідь супроводжувалася презентаційними матеріалами.

2. Напередодні Дня визволення Кривого Рогу від німецько-фашистських загарбників (22 лютого) викладачі-історики кафедри професійної та соціально-гуманітарної освіти – старший викладач О.М. Кадол та викладач Ю.Ю. Фасольняк – провели міжфакультетський виховний захід. До заходу долучилась студентська молодь двох факультетів – механічної інженерії та транспорту (академічні групи АТ-21, ТТ-21, ПМ-21).

О.М. Кадол приділив увагу воєнному літопису нашої рідної alma mater – історії Криворізького гірничорудного інституту в роки воєнного лихоліття 1941 – 1945 рр. Мова йшла про особливості воєнного часу, ратні подвиги, трудові  здобутки  інститутської спільноти. Було акцентовано увагу на долі навчального закладу, викладачів, співробітників, студентства та їх безпосередній участі у бойових діях, зокрема, й у визволенні Кривого Рогу. У презентації використовувалися матеріали музею історії Криворізького національного  університету, що зберігає невичерпний виховний та науково-дослідницький потенціал. Це набуває все більшої значущості в контексті святкування 100-річного ювілею університету. 

Захід викликав у студентства справжній інтерес. Адже це важливо – зберегти, вивчити, пам’ятати про важкі, проте доленосні події нашого минулого. 

3.  Доцент кафедри ПСГО Моргун О.А. провела виховні бесіди до дня Визволення Кривого Рогу з українськими студентами, а ст.викл. Гладир Я.С. ознайомила з цією подією іноземних студентів  першого курсу (гр.КІ-21) та групу підготовчого відділення ПВ-21-1 (Алжир, Марокко) у рамках тематичного екскурсу  в минуле Кривого Рогу «Історія міста, де я зараз живу»  (для іноземних студентів).