Денні архіви: 24/02/2025

День рідної мови

21 лютого в Україні і світі відзначають Міжнародний день рідної мови. Рідна мова – це важливий носій цінностей та знань, одне з найцінніших надбань, які передаються від покоління до покоління.

Мова є душею нації, її генетичним кодом, у її глибинах народилося багато з того, чим може пишатися наш народ. Як море починається з річки, так українське слово – з писемності. Наше слово набирало сили на пергаментах Нестора Літописця, шліфувалося у творах Григорія Сковороди, Івана Мазепи, поглиблювалось під пером Івана Котляревського, особливо Тараса Шевченка, удосконалювалося пізніше Іваном Нечуєм-Левицьким, Панасом Мирним, Михайлом Коцюбинським, Лесею Українкою та багатьма іншими видатними українцями.

Міжнародний день рідної мови покликаний показати важливість та підтримати самобутність кожної окремої мови світу та нагадує про право кожного розмовляти рідною мовою у своїй країні.

Володіння рідною мовою є головним критерієм соціальної ідентичності й самодостатності людини та нації. Слово є базовим принципом свідомості нації, саме у мові закладене все різноманіття національного бачення світу. Рідна мова формує світогляд, передає традиції та об’єднує покоління. Збереження та розвиток рідної мови сприяє культурному багатству та різноманіттю світу.

Адже недаремно кажуть, що без мови нація помирає, тому що в ній міститься культура та історія цілої держави.

Ці надважливі цінності українці знову виборюють зі зброєю в руках. За українську мову, національну ідентичність та право бути господарями на своїй землі гинуть кращі сини та доньки країни. У ці важкі часи українцям, як ніколи, важливо підтримувати свою рідну мову словом, віршем, піснею.

До Міжнародного дня рідної мови долучилася вся університетська спільнота, провівши різноманітні заходи, присвячені цьому дню: виховні години в академічних групах, вікторину «Подорож океаном рідної мови» (група КІ-24, викладач Ланова І.В.)  А в стінах університету за участю студентської ради та викладачів кафедри професійної та соціально-гуманітарної освіти доцента Сулими Т.С., викладача Ланової І.В., завідувачки бібліотеки Вигівської В.О. було проведено інтелект-батл «ЩО? ДЕ? КОЛИ?», у якій узяли участь 7 команд від студентів коледжів та університету.

Як і раніше, очевидна істина: мова має значення. Це та рушійна сила, яка об’єднала українців і весь світ та веде до Перемоги України. Підтримувати культурне розмаїття, захищати мови корінних народів, утверджувати українську мову як державну, посилювати обороноздатність держави – наше спільне завдання. Ми могутні й міцні в своїй мові. Наше слово – наша сила!

Давайте своїми знаннями, досягненнями доводити, що українці не тільки мужні, сміливі, сильні воїни, а й освічена, високоінтелектульна нація.